Sokoldalú és hatékony technológia a Theben-től
Mindent megtudhat az alábbiakról:
Jelenlét-érzékelők az energiahatékony világításvezérlésért
A Theben jelenlét- és mozgásérzékelők tökéletes megoldást jelentenek az energiatakarékos és intelligens világításvezérléshez. Az irodák, folyosók és középületek klasszikus világításvezérlése mellett a fűtés és a légkondicionálás is szabályozható a jelenlét alapján. Ezzel energiaköltségeket takarít meg, és jelentősen csökken a CO2-kibocsátás. A jelenlét-érzékelők a legkisebb mozgásra is reagálnak, és közben mérik a helyiség fényerejét. Ha már nem érzékelnek több mozgást, vagy egy előre meghatározott értéket meghalad a fényerő, a jelenlétérzékelő automatikusan kikapcsolja a világítást.
Technológia: Hogyan működik a jelenlét-érzékelő?
A jelenlétérzékelők ugyanazon elven működnek, mint a mozgásérzékelők: érzékelik a hősugárzást a környezetükben, azaz az érzékelési területükön. Amikor hősugárzást észlelnek, amelyet például egy, a jelenlét-érzékelőhöz közeledő személy okoz, az érzékelő a sugárzást mérhető elektromos jellé alakítja át, és a fény bekapcsol.
A mozgás- és jelenlétérzékelők közötti különbség az érzékelők érzékenységében rejlik. A jelenlét-érzékelők sokkal érzékenyebb szenzorokkal rendelkeznek, mint a mozgásérzékelők, és a legkisebb mozgásokat is érzékelik. Ezek a szenzorok egyenletesen osztják fel a jelenlétérzékelő érzékelési területét akár 1000 zónára. A zónák sakktáblaszerűen futnak végig a teljes érzékelési területen. Még a hőkép apró változásait is észlelik, mint például a billentyűzettel történő gépelést egy nyitott terű irodában. Ezzel szemben a mozgásérzékelő csak a hőkép nagyobb változásaira reagál, ezért főként nagyobb, sétáló mozgású vagy kültéri használatra alkalmas. További különbség a mozgás- és jelenlétérzékelők között a fénymérésben rejlik. A mozgásérzékelő csak egyszer méri a fényerőt, amikor mozgás miatt felkapcsol a lámpa. Ha továbbra is érzékel mozgásokat (pl. reggel egy irodában), a lámpa égve marad, pedig addigra már elegendő lenne a nappali fény, és túllépték a beállított fényerőt. Ez azt jelenti, hogy a lámpa szükségtelenül marad bekapcsolva. Ezzel szemben a jelenlétérzékelők folyamatosan mérik a fényerőt: ha egy meghatározott fényerő értéket túllépünk, a jelenlétérzékelő lekapcsolja a fényt, még akkor is, ha mozgást észlel. Ez jelentősen csökkenti az energiaköltségeket és a CO2-kibocsátást.
360º-os négyzet alakú érzékelési terület
Mivel a legtöbb szoba négyzet vagy téglalap alakú, egy négyzet alakú érzékelési terület nagyban leegyszerűsíti a tervezést. Az egyes jelenlét-érzékelők érzékelési területei hézagmentesen egymás mellé sorakoztathatók. Az egyszerűbb tervezésen túl egy másik gyakorlati előnye, hogy nincsenek „vakfoltok” vagy átfedések a helyiségben. A mozgást pedig garantáltan mindenhol észlelik.
A kör alakú érzékelési területtel rendelkező jelenlét-érzékelőkkel szemben a négyzet alakú érzékelési területtel rendelkező jelenlét-érzékelők optimális lefedettséget biztosítanak a helyiségekben, felesleges átfedések és hézagok nélkül.
Fénymérés
A jelenlét-érzékelőket használó világításvezérlés részben az érzékelt mozgáson, részben pedig a fénymérésen alapul. A jelenlét-érzékelők folyamatosan mérik a helyiségen belüli fényerőt. Az ilyen folyamatos fénymérés révén a jelenlétérzékelő nemcsak arra képes, hogy bekapcsolja a mesterséges fényt, ha nincs elég napfény, hanem arra is, hogy újra kikapcsolja a világítást, ha már elegendő a napfény. Ez így nagyon egyszerűnek tűnik, de valójában a jelenlétérzékelőnek képesnek kell lennie arra, hogy a mesterséges világítás bekapcsolása közben felmérje, hogy a kikapcsolás után lesz-e elegendő napfény.
Kapcsolási mód
A kapcsolási működés során a jelenlétérzékelő a mesterséges fény és a nappali fény összegét méri. A mesterséges fény megfelelő pillanatban történő kikapcsolásához, amikor már elég erős a nappali fény, a jelenlétérzékelőnek ismernie kell a mesterséges fény arányát. Ezt az értéket az érzékelő automatikusan megtanulja, folyamatosan elemezve a helyiség világításának kapcsolási folyamatait. Ez lehetővé teszi, hogy a teljes mért fényerőből bármikor kiszámítsa az aktuális nappali fény intenzitását. A vegyes fénymérés előnye, hogy bármilyen fényforrással működik – legyen az LED, halogén vagy fénycső. A vegyes fénymérés az állandó fényszabályozás elengedhetetlen eleme.
Állandó fényszabályozás
Állandó fénymérés esetén a jelenlétérzékelő folyamatosan méri a nappali fény és a mesterséges fény összegét. E két fényforrásból határozza meg a kívánt fényerő értékét. Ködös vagy esős reggelen a beeső nappali fény kevesebb. Ebben az esetben a jelenlétérzékelő növeli a mesterséges fény arányát, hogy elérje a helyiségben a kívánt fényerőt. Ha a reggeli órákban előbújik a nap, és az ablakokon keresztül több fény jut be, a jelenlétérzékelő csökkenti a mesterséges fény arányát. A helyiségben a fényerősség szintje ezért állandó marad, függetlenül a nappali fény beesésétől. Tipikus alkalmazási területe a gyártóépületek, ahol a törvények meghatározott fényerősséget írnak elő.
Tervezés és szerelés
A jelenlét-érzékelők helyes felszerelése
A jelenlét-érzékelő optimális működésének biztosítása és a zavarok elkerülése érdekében a telepítés során számos tényezőt figyelembe kell venni. Semmi sem akadályozhatja a jelenlét-érzékelő látómezejét, ne kerüljenek például függőlámpák, válaszfalak, polcok vagy nagy méretű növények elé. A jelenlét-érzékelő környezetében bekövetkező hirtelen hőmérséklet-változások – például a ventilátorok vagy a fűtőberendezések be- és kikapcsolása – mozgást szimulálnak. Az érzékelési terület közelében be- vagy kikapcsolt lámpákat (pl. halogénlámpák 1 m-nél kisebb távolságban) szintén mozgásnak érzékelheti, és ez hibás kapcsolást okozhat. Mozgó tárgyak, például gépek és robotok, mozgásjeleket vagy hőmérséklet-különbségeket okozhatnak. A lassan melegedő tárgyak, mint például a hősugárzók (a vezetékektől és a radiátoroktól való oldalsó távolság nagyobb, mint 0,5 m), az informatikai berendezések (számítógépek, monitorok), a napsütötte felületek vagy a helyiség szellőztető rendszerei azonban nem zavarják a jelenlét-érzékelő működését mindaddig, amíg a meleg levegő nem irányul közvetlenül a jelenlét-érzékelőre.
Megbízható tervezés a sensNORM segítségével
Az Európai SensNORM Szövetség tagjaként a Theben és más iparági képviselők elkötelezettek az épületautomatizálásban használt mozgás- és jelenlétérzékelők nagyobb átláthatósága, minősége és tervezési biztonsága mellett. A sensNORM minőségjelzést viselő termékeket szabványosított vizsgálati előírások szerint tesztelték, így a fogyasztók egyértelmű összehasonlítást végezhetnek márkák között. A sensNORM mérési módszer ipari szabványként honosodott meg, és bekerült az IEC 63180 európai szabványba. A sensNORM szerint mért érzékelési területeket az adott termékek adatlapjain lehet megismerni.